Vyhledávání

Kontakt

Spolek Koumák
382 03 Holubov čp. 182

+ 420 607 578 781

koumak.os@seznam.cz

INDIÁNI NA PÍRKAČI - letní tábor 2016

 

Spolek KOUMÁK letos pořádal letní tábor ve znamení INDIÁNŮ a jejich boji proti moderní době – proti stavbě železnice přes indiánské vesnice a posvátný totem. Vesnic bylo pět a dohromady v nich žilo 53 dětí, které  si pro dokonalou atmosféru s sebou přivezly kostým indiána.

Každé ráno se nikdo nezapomněl protáhnout při společné rozcvičce a posílit se pro následující hry dobrou snídaní. Ať už nás navštívili bandité nebo nebezpeční bizoni, my se nedali a společnými silami je zahnali zpět za hranice našich vesnic. Samozřejmě, že každá vesnice chtěla být tou nejlepší, a proto se při každé hře podpořila svým pokřikem a oblékla si batikovaná trička své týmové barvy. Nikdo do poslední chvíle nevěděl, jak vše dopadne.

Program provázel všechny zúčastněné celý den a odehrával se jak v místě vybudovaných vesnic, tak v blízkém okolí. Jednu noc nás čekalo přežití, při kterém se indiáni naučili toleranci, překonání strachu, hledání obživy, ale také smíchu a nakonec spánku ve volné přírodě. To ale nebyl jediný den, kdy se 53 dětí mohlo něčemu naučit. Během celého pobytu mohly získávat bobříky za různé úkoly, mezi ně patřilo např. umět ovládat Morseovu abecedu, nejíst dopolední svačinu, zvládnout ambulantní uzel, určit stromy v okolí… Získané bobříky si později mohly pověsit na přívěsek, který jsme vyráběli v době deště. Ten nás však netrápil dlouho a my mohli i nadále hrát zábavné, běhací, týmové nebo i vědomostní hry. A protože v kuchyni se vytvářela kouzla, tak na programu byl často i sport - lanovka přes potok, horolezecká stěna, ringo, lakros, vybíjená a další sporty, které indiáni bez problému ovládali a které nás nenechali „přibrat“

Jak dny ubývaly, tak nás více a více zajímalo, kdy dorazí Šaman, aby nám oznámil, jak moc se nám daří nebo nedaří překazit stavění železnice přes indiánské vesnice, a která z nich bude tou, co se ujme velení. Tak se stalo až poslední závěrečný den, kdy barevný kouř, který se valil zpod totemu, ukázal barvu výherní vesnice. Chvíli nato se radoval každý, protože boj proti železnici jsme vyhráli všichni společně a za rok se zas můžeme vrátit zpátky.

Spolek KOUMÁK děkuje našemu dlouhodobému sponzorovi: 

Hamé, s.r.o.

 

Zde je odkaz na fotoreportáž od Luboše K.

https://www.foto-kosner.cz/Gallery/Gallery_content/Fotoreportaz.html

SAFARI - letní tábor 2015       

Termín: 5.7.2015 (neděle) do 17.7.2014 (pátek)

Místo konání: Táborová základna Pírkův Mlýn (Pohorská Ves) Každý máme touhu něco vybudovat, ať už to jsou věci malé, či velké. Někdy to je tak velké sousto, že nám na to nestačí celý život. A vybudovat v jižních Čechách safari? To je doslova celý oběd!

O těchto plánech se netušilo až do letošního léta, dokud děti ze Spolku Koumák, trávící již několikátý rok po sobě dva týdny na táborové základně Pírkův Mlýn, nenašly při hře Geocaching tajemné krabičky s původními plány Franty Flinty na vybudování prvního safari v českých zemích. A jako správní koumáci vykoumali způsob, jak tajné přání splnit a dokončit tak jeho sny. Měly na to však jen krátký čas, a aby výsledek byl zaručen, rozdělily se pěti týmů - Alpha, Sloni, Nungu, Kačeři a Oslofari.

První den získaly všechna potřebná povolení. Potom se každý den tematicky odehrával v duchu jiného zvířete. Vždy večer se nám povedlo dané zvíře odchytit. Čím lepší tým, tím více získal exemplářů. Několik velmi horkých letních dní nám vytvořilo perfektní atmosféru afrických savan, a tak lov zvěře nebyl vždy úplný med.

I přes menší komplikace, jako byl například útěk opic do okolních lesů, jsme ve finále opravdu vybudovali v jižních Čechách safari plné různých zvířat -  od surikat přes pavouky po žirafy a slony.

Nejlepší oddíly se postavily do čela vedení nové instituce. Snad nám tato konkurence Dvora Králového dlouho vydrží... 

Děkujeme všem dětem, bez kterých by tábor neměl smysl, a které letos vytvořily opětovně pohodovou atmosféru. Velké díky taky skupině vedoucích, bez kterých bychom se nemohli realizovat a také sponzorům, kteří přispěli do našeho táborového jídelníčku. Firmě Hamé s.r.o. a paní Jiřině Novotné – Cukrárna u Soudu.

HOLLYWOOD - letní tábor 2014

Termín:    29.6.2014 (neděle) do 11.7.2014 (pátek)

Místo konání:    Táborová základna Pírkův Mlýn (Pohorská Ves)

Počet dětí: 54        vedoucí: 19

Ano, je to tak. Letos jsme i v Čechách měli Hollywood. A to konkrétně na táborové základně Pírkův Mlýn nedaleko Pohorské Vsi. Bylo to ovšem jen na 13 dní. Pro někoho málo, pro někoho moc. Přes pár počátečních slziček, které ukáply hlavně při odjezdu maminek a tatínků a zesílily s východem měsíce a uléháním do spacáků, jsme se ale snadno probojovali a společně jsme prožili velkolepých 13 dní v Hollywoodu, městě filmů, triků a zábavy. V tomto směru se nesl i celý tábor. Troufáme si říct, že jsme nudě a všednosti nedali prostor vetřít se mezi nás.

Každý den probíhal v duchu nějakého žánru a děti, rozdělené do 5 filmových studií, soutěžily v tematických hrách. Souboj byl až do posledního dne velmi vyrovnaný, a studia Universal, Pixar, Columbia, Dollby a Disney se tak vystřídala snad na všech příčkách.

Největší úspěch sklidil pravděpodobně dobrodružný žánr, při kterém si děti vyzkoušely, jaké je to přežít v přírodě. Zatímco kluci pomáhali stavět přístřešek, děvčata vysbírala a upravila tábořiště a připravila pro všechny přírodní borůvkový čaj. S příchodem tmy jsme začali opékat buřty, hráli jsme na kytaru a v záři ohně každý postupně uléhal a bez jediné známky strachu i usínal. Nejen z této noci měly děti nezapomenutelný zážitek. Poté, co ve dne zakopaly svůj strach, procházely temným lesem a dokazovaly svou odvahu.

Ale i přes den byla zábava. Především v rámci žánru, který k tomu přímo vybízí – komedie. Po celý den totiž děti nesměly říkat „ano X ne“, což byla leckdy veliká legrace. A kdo se nezasmál při této aktivitě, většinou podlehl při turnaji v rozesmívání.

O tom, jak pestrá je dětská fantazie jsme se přesvědčili na vlastní kůži, když nám, vedoucím, děti vymýšlely scénář, podle kterého jsme pak hráli scénky. Také jejich choreografie na muzikálové písně byly nápadité.

S vědomostmi v rámci večerníčkovského kvízu to však bylo horší. Otázka: Jak se jmenují vnuci dědy Lebedy? byla snad nejzákeřnější pro všech 5 filmových studií. Snažili jsme se dětem tedy alespoň přiblížit českou klasiku ve hře Divadla a trošku je prozkoušet ve hře Najdi Nora, kdy na ně každý vedoucí mluvil jinou řečí. Nutno podotknout, že obstály. A to nejen v této hře, ale i v odpolední, kdy měly za úkol zjišťovat informace o Pohorské Vsi a při té příležitosti co nejvýhodněji vyměnit zápalku. Jsme rádi, že i v dnešní době nacházíme děti, které umí zdvořile požádat – ať už o radu, pomoc, či výměnu zápalky, a dokonce i poděkovat. A pokud na to někdo ze začátku tábora zapomínal, na jeho konci to měl již většinou zautomatizované.

A tak velké díky všem dětem, bez kterých by tábor neměl smysl, a které letos vytvořily obzvláště pohodovou atmosféru. Velké díky taky skupině vedoucích, bez kterých bychom se nemohli realizovat. Velké díky také sponzorům, kteří přispěli do našeho táborového jídelníčku. Firmě Hamé s.r.o. a paní Jiřině Novotné – Cukrárna u Soudu.

Moc nás těší Vaše zpětné vazby, protože právě ty společně s plačícími dětmi bránícími se odjezdu domů nás utvrzují v tom, že naše snaha má smysl. 

- Petra -

Letní tábor 2013 - Asterix, Obelix a Cézar

 

Kdo by to byl řekl, že v Čechách bude stát pyramida. Přání Ceasara se ale musí plnit bez výhrad. Tím spíš, když chce získat srdce krásné Kleopatry. Věrnými staviteli se mu na dobu 14 dnů staly děti na táborové základně Pírkův Mlýn. A můžete si být jisti, že svůj úkol splnily na jedničku.

Po náročných fyzických zkouškách vzniklo 5 legií (Dalti, Barbaři, Taxido, Maximixiti a Super legionáři), které se s chutí pustily do práce. Čekala je však nejedna překážka.

Základním požadavkem bylo samozřejmě sehnat potřebný materiál. Při hře Provazovník a Dřívka si děti obstaraly lano a dřevo na výrobu kladek pro snadnější manipulaci s kamennými kvádry.

Věrného rádce a průvodce našly děti v Numerobisovi, a ani rady Bruta nebyly často k zahození.

Stavbu však často přerušovaly bitky s Galy. Abychom těmto útokům zdárně odolávali, bylo nutností postavit si pevné chýše. O pár dní později se děti dokonce utkaly s Obelixem tváří v tvář. Některé ho dokonce i porazily.

Ale protože nejen prací a boji živ je voják, našli jsme si čas i na zábavu. A co jiného by si mohli Římané zvolit, než Olympijské hry. Vojáci s vynikajícími výsledky dokonce obdrželi medaile.

A protože čest a pokora je nejcennější vlastností vojáka, společnými silami jsme pomohli vyděšenému Asterixovi a zachránili jsme Brutem zajatého Obelixe a Panoramixe. Poté, co jsme je s dětmi společnými silami osvobodili, nestálo nic v cestě tomu, abychom Panoramixovi dodali sesbírané suroviny na kouzelný nápoj, a večer už se ze statečných vojáků stali velcí siláci, kteří zvedli i ,,4 tunovou“ činku.

Na konec byl tedy úkol splněn. Pyramida byla dokončena, Caesar získal srdce a ruku Kleopatry a my jsme se s dobrým pocitem mohli rozjet zpět domů.

- Petra -